W ostatnich latach dużą popularnością zaczęły się cieszyć batony proteinowe. Jak sama nazwa wskazuje, mają one postać typowego batonika, który jest “wzbogacony” dodatkowymi składnikami odżywczymi. Wbrew obiegowym opiniom skład dobrego batonika nie ogranicza się jedynie do protein, czyli białek. Znajdują się w nim również tłuszcze, witaminy i niektóre mikroelementy.
Spis treści
Czy można zastąpić pełnowartościowy posiłek batonikiem proteinowym? Nie. Skład obydwu produktów – jeśli tak to można nazwać – znacząco się od siebie różni. Owszem, baton jest apetyczny, bogaty w składniki odżywcze i świetnie sprawdzi się w roli przekąski, ale na tym jego rola się kończy. Tradycyjny posiłek powinien składać się z:
– mięsa, którego zadaniem jest dostarczenie energii do mięśni, ale też żelaza i wielu innych substancji odżywczych,
– dodatków w postaci chleba, ziemniaków, ryżu itd., które zwiększają uczucie sytości,
– sałatek, surówek – to one są odpowiedzialne za dostarczanie do organizmu ważnych dla zdrowia mikro i makroelementów.
Mówiąc wprost: wszystkich tych składników nie da się zastąpić batonem proteinowym. Niemniej, jeśli już ktoś decyduje się na jego stosowanie, to powinien zwrócić uwagę na jego odpowiedni skład:
– cukry, czyli węglowodany – to substancje, których zadaniem jest dostarczenie do organizmu energii “na już”,
– białka – czyli proteiny, to budulce mięśni i substancje energetyczne, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu,
– tłuszcze – czyli substancje energetyczne, które w organizmie spalają się najpóźniej, ale też charakteryzują się największą energetycznością,
– witaminy – głównie A, D, E, C, K itd.
Trzeba pamiętać, że nie wszystkie batony proteinowe zawierają w swoim składzie witaminy. W zasadzie występują one jedynie w produktach “z wyższej półki”. Warto wybierać batoniki dedykowane dla określonych osób.
1. Jeśli ktoś liczy kalorie, to optymalnym rozwiązaniem dla niego będzie dietetyczny baton proteinowy. Charakteryzuje się on mniejszą zawartością tłuszczu i cukrów. Zamiast nich zawiera więcej białek, czyli substancji, do których rozkładu potrzebna jest relatywnie duża energia.
2. Osoby dbające o prawidłowy poziom glukozy we krwi powinny poszukać batonów o zmniejszonej podaży węglowodanów. Dzięki temu ryzyko wystąpienia “szoku” powstałego na skutek przyjęcia dużej ilości cukrów, jest dużo mniejsze.
3. Osoby ćwiczące powinny zadbać o batony zawierające witaminy, mikroelementy, a także białko. O ile dwie pierwsze grupy składników odżywczych są bardzo ważne ze względu na pracę poszczególnych organów, o tyle obecność białka pozwoli ograniczyć zjawisko spalania tkanki mięśniowej.
Czy w dobie wzrastającego zapotrzebowania na tzw. zdrowe jedzenie baton proteinowy ma jeszcze rację bytu? Otóż tak, gdyż w pewnych okolicznościach warto z niego korzystać.
1. Redukcja masy ciała. Z punktu widzenia osób odchudzających się batony proteinowe są dużo korzystniejszym rozwiązaniem niż tuczące przekąski. Zawierają mniej cukru, są zdrowsze i ograniczają łaknienie.
2. Ćwiczenia. Osoby ćwiczące również powinny mieć przy sobie batoniki proteinowe. Dlaczego? Dzięki zawartemu w nim białku organizm nie musi spalać tkanki mięśniowej w celu pozyskania energii, gdyż korzysta z białek dostarczonych w batonie.
3. Cukrzyca. Może dla cukrzyków baton proteinowy nie jest obowiązkowym elementem diety, ale warto go mieć przy sobie ze względu na ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Węglowodany znajdujące się w batonie są łatwo przyswajalne i już po chwili stabilizują cukier.
Z pewnością warto z niego skorzystać w momencie pojawienia się tzw. wilczego głodu. Przypadłość ta dotyczy zwłaszcza tych osób, które są na początkowych etapach odchudzania. Poza tym baton jest dużo zdrowszy niż fast-food, chipsy i inne, często konsumowane przekąski. Z dodatkowego zapasu protein powinny korzystać również i te osoby, które uprawiają sport, dużo chodzą po górach i wykonują męczącą fizycznie pracę. Zaletą batonika jest jego niewielki rozmiar i duża wartość energetyczna. Dzięki temu zajmuje niewiele miejsca (można go zabrać do kieszeni), oferując jednocześnie całkiem solidny zastrzyk energii. Bądź co bądź, baton z proteinami sprawdzi się również wtedy, gdy dana osoba nie może zjeść zwykłego posiłku. Tak jest np. w pracy, w której natłok obowiązków jest na tyle duży, że pracownik nie jest w stanie zadbać o zakup lub zrobienie pełnowartościowego posiłku. Oczywiście objadanie się batonami nie ma najmniejszego sensu, ale ich mądre, przemyślane stosowanie, z pewnością korzystnie wpłynie na stan zdrowia i bilans energetyczny w organizmie człowieka. Na koniec jeszcze jedna, ważna rzecz: batony są często polecane przez samych… dietetyków.
Reasumując, baton proteinowy to mniej więcej to samo, co odżywka białkowa. W przeciwieństwie do niej jest on jednak mniejszy, bardziej pożywny i znacznie bardziej apetyczny. Będzie on świetnym zamiennikiem dla niezdrowych przekąsek i – w ograniczonym zakresie – niektórych posiłków.
Każdego od czasu do czasu dopada głód. Jak radzić sobie z tą "przypadłością"? Najlepiej postawić…
W świadomości wielu osób zdrowa i smaczna dieta nie zawsze idą w parze. W poniższym…
Dieta wegańska to temat, który wciąż budzi sporo kontrowersji. A szkoda, bo to bardzo ciekawy…
Dieta witariańska bazująca na surowych warzywach i owocach nawiązuje do diety naszych przodków z czasów…
Jednym z podstawowych zaleceń dietetycznych jest jedzenie pełnowartościowych posiłków. Czym jednak naprawdę są takie posiłki?…
Nie bez przyczyny mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto…