Poradnik

Dieta kopenhaska – najważniejsze informacje

Dieta kopenhaska to metoda odchudzania, która daje spektakularne efekty i pozwala szybko pozbyć się niechcianych kilogramów. Niestety dieta jest to związane z dużą ilością wyrzeczeń, gdyż dzienna dawka kalorii w tej diecie to tylko 500-800 kcal.

Dieta kopenhaska – charakterystyka

Dieta odchudzająca jest restrykcyjna i mało urozmaicona. Główne posiłki to śniadanie, lunch i obiad. Podstawowa wersja diety bez modyfikacji to 13 dni spożywanych regularnie posiłków z określonych produktów. Główną rolę w powodzeniu diety odgrywa tutaj szczegółowo zaplanowane menu, którego nie należy zmieniać oraz trzymanie się ściśle godzin jedzenia.

Dieta kopenhaska – co zawiera?

   Dieta kopenhaska odchudzająca to dieta niskowęglowodanowa i niskokaloryczna. By wytrwać 13 dni z tak małą, dzienną dawką kalorii trzeba mieć naprawdę dużą motywację oraz cechować się samodyscypliną. Niestety niedostosowanie się do ściśle określonych zasad diety oznacza przerwanie rozpoczętej kuracji i nie należy spodziewać się zamierzonych efektów.

Dieta kopenhaska – założenia

Dieta kopenhaska opiera się na pięciu głównych założeniach, których przestrzeganie pozwoli osiągnąć upragniony efekt w postaci utraty dużej ilości kilogramów w krótkim czasie. Po pierwsze należy pilnować ściśle ustalonego i opracowanego przez specjalistów jadłospisu. Dlatego też nie należy stosować żadnych zamienników produktów, gdyż jest to równoznaczne z przerwaniem diety. W ciągu dnia ustalona dawka kalorii to od 600 do 800 kcal. Zapotrzebowanie dorosłej osoby jest dużo wyższe, dlatego też stosując tę rygorystyczną dietę przez 13 dni, można zgubić sporo kilogramów. Bezpieczną ilością kalorii dla dorosłego człowieka jest wartość około 1500 – 2500 kcal. Głównym założeniem diety kopenhaskiej jest takie zminimalizowanie ilości kalorii, by doszło do ujemnego bilansu kalorycznego prowadzącego do utraty wagi. Dieta daje dobre efekty redukcyjne, gdyż podaż energii w stosunku do zapotrzebowania jest aż trzy razy mniejsza. Organizm człowieka ma w ciągu 13 dni czerpać energię z rezerw magazynowanych w tkance tłuszczowej. Niestety, jak w każdej diecie, najpierw traci się wodę i glikogen. Nie da się więc ukryć, iż te spektakularne efekty nie są tylko traceniem tkanki tłuszczowej, ale także innych substancji odżywczych. Sprzyja to niestety możliwemu efektowi jojo. Często zdarza się tak, iż osoby, które gubią bardzo dużo kilogramów, stosując dietę kopenhaską, szybko znów tyją i to z nawiązką. 

Drugim założeniem diety jest pilnowanie godzin posiłków i całkowitego czasu jej trwania. Musi ona trwać dokładnie 13 dni, dlatego też nie należy jej wydłużać. Co ważne, wydłużenie diety może powodować niedobory minerałów i witamin, gdyż podaż energii z jedzenia jest bardzo mała. Dieta odchudzająca zakłada tylko trzy posiłki, które należy jeść o konkretnych porach. Śniadanie około godziny 8.00-9.00, lunch około godziny 12.00-14.00, natomiast ostatni posiłek około godziny 16.00-18.00. 

Trzecią zasadą diety jest spożywanie posiłków zgodnych z otrzymanym harmonogramem. Jadłospis jest oparty na warzywach, chudym mięsie, jajkach i owocach. Ogranicza się natomiast znacznie tłuszcze i węglowodany. Ważną rolę w diecie tego typu odgrywa także kawa, która jest źródłem energii. Oczywiście w grę wchodzi tylko kawa czarna i bez cukru. Dlatego też osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze nie powinny stosować diety kopenhaskiej. 

Czwartą zasadą diety jest zakaz zmieniania jadłospisu i spożywania jakichkolwiek zakazanych produktów. Każde odstępstwo od jadłospisu jest równoznaczne z przerwaniem diety. Ostatnią zasadą jest unikanie sportu. Minimalna podaż kalorii jest bowiem nie do zaakceptowania w przypadku podjęcia aktywności fizycznej i mogłoby to zaszkodzić osobie będącej na diecie kopenhaskiej.

Dieta odchudzająca – kto może do niej przystąpić?

Z uwagi na rygorystyczne założenia diety kopenhaskiej nie każda osoba może do niej przystąpić. By rozpocząć walkę z nadmiernymi kilogramami zgodnie z założeniami diety, należy być osobą całkowicie zdrową. Dieta bardzo ogranicza tłuszcze i węglowodany, więc niemożliwe jest jej stosowanie przez osoby wykonujące prace fizyczne. Niestety ograniczona ilość kalorii nie może być połączona z żadnym nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Jadłospis diety jest opracowany pod kątem osób, które mają dużą nadwagę i chcą pozbyć się możliwie dużej ilości kilogramów w bardzo krótkim czasie. Niestety wiąże się to z ogromnymi wyrzeczeniami, nie tylko w trakcie trwania diety, ale także po jej zakończeniu, by utrzymać efekt.

Dieta kopenhaska odchudzająca – przeciwwskazania

Jak wspomniano wcześniej, dieta tego typu to rozwiązanie dla osób zdrowych z dużą nadwagą. Osoby, które pragną zgubić tylko kilka kilogramów powinny jednak wybrać inny sposób na ich utratę. W czasie stosowania diety mogą bowiem wystąpić niepożądane objawy, jak: omdlenia, bóle głowy, zaburzenia koncentracji oraz złe samopoczucie. Z diety kopenhaskiej muszą zrezygnować osoby, które cierpią na cukrzycę, choroby układu krążenia oraz miażdżycę. Dieta dostarcza bowiem dużą dawkę cholesterolu, co w przypadku miażdżycy jest niewskazane. Ponadto ostrożne w jej stosowaniu powinny być osoby cierpiące na choroby nerek. Dieta jest oparta na białku, a jego duża ilość w organizmie może podwyższać stężenie mocznika i kreatyniny, co prowadzi w niektórych przypadkach do niewydolności nerek.

Dieta kopenhaska – podsumowanie

Reasumując, osoby, którym zależy na spektakularnych efektach w krótkim czasie powinny zastanowić się nad zastosowaniem diety kopenhaskiej. W ciągu 13 dni można bowiem stracić aż 10 kg. Mimo wszystko, nie należy rezygnować po zakończeniu diety ze zdrowego stylu życia i ograniczenia podaży kalorii. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie efektu jojo, czyli szybkiego przybierania na wadze po zakończeniu kuracji odchudzającej.

W naszej opinii dieta kopenhaska może być szkodliwa i dlatego nie polecamy stosowania tej diety. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety zalecana jest bowiem konsultacja z dietetykiem, nawet jeśli nie występują żadne problemy zdrowotne. Pamiętaj, że dieta kopenhaska jest uboga w składniki odżywcze oraz mocno ogranicza kalorie co z koleji może być bardzo obciążające dla organizmu, być powodem zaburzeń odżywiania.

kontakt@codefia.pl

Recent Posts

Zdrowe przekąski

Każdego od czasu do czasu dopada głód. Jak radzić sobie z tą "przypadłością"? Najlepiej postawić…

55 lat ago

Czy zdrowa żywność musi być nudna?

W świadomości wielu osób zdrowa i smaczna dieta nie zawsze idą w parze. W poniższym…

55 lat ago

Jak zbilansować dietę wegańską?

Dieta wegańska to temat, który wciąż budzi sporo kontrowersji. A szkoda, bo to bardzo ciekawy…

55 lat ago

Witarianizm – dieta oparta o surowe warzywa i owoce

Dieta witariańska bazująca na surowych warzywach i owocach nawiązuje do diety naszych przodków z czasów…

55 lat ago

Zasady komponowania pełnowartościowych posiłków – o czym warto pamiętać?

Jednym z podstawowych zaleceń dietetycznych jest jedzenie pełnowartościowych posiłków. Czym jednak naprawdę są takie posiłki?…

55 lat ago

Pożywne śniadanie – jak przygotować zdrowe pożywne śniadanie?

Nie bez przyczyny mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto…

55 lat ago