Niezadowolenie ze swojego wyglądu i masy ciała to bardzo często spotykane problemy. Boryka się z nimi mnóstwo osób. Trzeba pamiętać o tym, że samo narzekanie nie sprawi, że coś się zmieni, chyba że na gorsze. Należy działać, aby wyjść na prostą i uzyskać pożądaną sylwetkę. Oczywiście jeśli ktoś przez lata pracował na nadprogramowe kilogramy, to nie można liczyć na to, że zrzuci je w kilka tygodni. Jest to wręcz niewskazane, bo stanowi zagrożenie dla zdrowia, czasem nawet dla życia. Odchudzać należy się z głową, zachowując zdrowy rozsądek. Istotne jest to, aby być cierpliwym i wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Znaczenie ma dobrze zbilansowana dieta i aktywność fizyczna.
Spis treści
Niektóre osoby kojarzą dietę z czymś negatywnym, ciągłym uczuciem głodu i brakiem energii. Dieta to styl życia, sposób odżywiania się. Nie musi polegać na odchudzaniu, równie dobrze można dążyć do przybierania na wadze, rozbudowywania muskulatury. W zależności od tego, jaki ktoś ma cel, należy odpowiednio zmodyfikować swoją dietę. Wiele osób dąży do tego, aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów, zredukować tkankę tłuszczową. Nie trzeba wykańczać organizmu restrykcyjną dietą ani intensywnymi treningami każdego dnia. W ten sposób można tylko pogorszyć swoje zdrowie i wygląd. Głodzenie się to prosta droga do spowolnienia metabolizmu i łatwego przybierania na wadze. Organizm znajduje się w trybie przetrwania i zaczyna magazynować tłuszcz, aby uchronić się przed śmiercią. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do dietetyka, przedstawienie mu swoich celów i wspólne dobranie odpowiedniego planu żywieniowego. Indywidualne podejście to podstawa, bo każdy jest przecież inny, ma odmienne potrzeby i predyspozycje.
Mitem jest jedzenie pięciu posiłków dziennie, aby pobudzić metabolizm i wspomóc proces chudnięcia. Znaczenie ma indywidualne zapotrzebowanie energetyczne, które jest inne u każdego człowieka i zmienne, zależne od wielu czynników. Niektórzy wolą zjeść dwa lub trzy bardzo sycące posiłki, inni spożywają mniejsze porcje, rozkładając sobie je na cały dzień. Istotne jest to, aby nie przekroczyć dobowego zapotrzebowania kalorycznego. Jeśli ktoś chce schudnąć, to musi być na deficycie kalorycznym. Wystarczy zmniejszyć ilość kalorii o 300 – 500 kcal, co pozwoli na stopniowe zrzucanie nadprogramowych kilogramów i to bez konieczności odczuwania ciągłego głodu. Dla organizmu nie będzie to dużym obciążeniem. Stanowi jednak odpowiedni bodziec do tego, aby rozpocząć redukcję masy ciała. Wystarczy przestać podjadać między posiłkami, zacząć zjadać mniejsze objętościowo posiłki, zrezygnować z wysokokalorycznych deserów. Chudnięcie bardzo ułatwi ograniczenie węglowodanów rafinowanych w postaci białego pieczywa, ryżu, makaronu. Należy je zastąpić produktami pełnoziarnistymi, bogatymi w błonnik i składniki odżywcze.
Dieta niskowęglowodanowa świetnie sprawdza się w przypadku osób, które pragną uzyskać smukłą sylwetkę. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyeliminowanie rafinowanego cukru. Nie trzeba jednak odmawiać sobie słodyczy. Wystarczy wybierać zdrowe zamienniki, które są słodzone erytrolem, stewią, ksylitolem lub ewentualnie miodem, pastą daktylową, syropem z agawy. Ograniczenie węglowodanów to łatwy sposób na zredukowanie tkanki tłuszczowej. Bardzo ważne są produkty bogate w błonnik, który zapewnia uczucie sytości na długi czas, dzięki czemu można zjeść mniej i nadal nie być głodnym. Zniknie również potrzeba podjadania między posiłkami.
Do diety należy włączyć chude białko, które również pomaga schudnąć. Uchroni przed utratą masy mięśniowej podczas ubywania kilogramów. Białko ma duży wpływ na apetyt i wagę ciała. Zmniejsza uczucie łaknienia i ryzyko pojawienia się wilczych ataków głodu w nocy. Białko bardzo syci i nie trzeba się nim objadać, aby poczuć się najedzonym. Istotne jest to, aby spożywać wysokiej jakości białko. Znajduje się ono w chudym mięsie, drobiu, jajkach, naturalnych jogurtach, chudym twarogu, warzywach, tofu, produktach sojowych. Rośliny strączkowe również zawierają mnóstwo cennego białka, ale trzeba z nimi uważać, bo nie brakuje w nich również węglowodanów.
Wiele osób unika spożywania tłuszczów na diecie redukcyjnej, ale jest to duży błąd. Oczywiście kluczowe będzie to, aby ograniczyć do minimum spożycie rafinowanych tłuszczów, które stanowią tylko puste kalorie i mają negatywny wpływ na organizm. W diecie nie może jednak zabraknąć zdrowych tłuszczy, w których rozpuszczają się witaminy. Obfitują one w cenne kwasy tłuszczowe, szczególnie z grupy omega-3. Należy zadbać o codzienną podaż tłuszczu w jadłospisie w postaci roślinnych olejów zimnotłoczonych, dobrej jakości masła, awokado, jajek, tłustych ryb, orzechów, nasion i pestek. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe obniżają poziom cholesterolu we krwi, zmniejszają stany zapalne w organizmie, zapobiegają stwardnieniu tętnic i chronią przed rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego. Trzeba też pamiętać o tym, że tłuszcze bardzo sycą i podnoszą walory smakowe spożywanych potraw. Do sałatki pełnej warzyw nadają się idealnie.
W diecie nie może zabraknąć sporej ilości warzyw i owoców, najlepiej niskocukrowych i niskoskrobiowych. Obfitują one w błonnik i składniki odżywcze. Usprawniają przemianę materii, wspomagają proces spalania tkanki tłuszczowej. Na szczególną uwagę zasługują zielone warzywa liściaste typu jarmuż, szpinak, rukola itd. W jadłospisie powinny znaleźć się także brokuły, kalafior, papryczki chili, dynia, marchew, szparagi, ogórki. Wspaniale sprawdzają się również produkty fermentowane, które obfitują w naturalne probiotyki. Mają one niezwykle korzystny wpływ na układ pokarmowy, wzmacniają odporność. Warto wobec tego codziennie zjadać np. kiszone ogórki, kiszoną kapustę, tempeh, miso, kimchi, jogurty naturalne, zsiadłe mleko, kefiry. Dobrym wyborem będzie również kombucha i kwas buraczany.