Poradnik

Na czym polega okno żywieniowe?

Okno żywieniowe, znane również pod nazwą dieta okienkowa, ma wielu zwolenników. To rozwiązanie idealne dla osób, które chcą obniżyć masę ciała, a w niektórych przypadkach pozwala także uniknąć rozmaitych schorzeń. Na czym polega okno żywieniowe i jak bezpiecznie stosować tę formę odżywiania?

Co to jest okno żywieniowe?

Okno żywieniowe, czy też inaczej post przerywany, to rodzaj odżywiania, który polega na przyjmowaniu pokarmów jedynie w określonych ramach czasowych. Przyjmuje się, że odpowiednim dla większości organizmów ludzkich jest okno trwające minimum 8, a maksimum 10 godzin. Co za tym idzie, spożywając pierwszy posiłek o godzinie 7 – ostatni powinniśmy zjeść nie później niż o 17.

Taka forma odżywiania nie jest nowością: wszelkie formy postów są przecież znane od lat wyznawcom wielu religii. Dopiero w ostatnich latach post przerywany zyskał jednak na popularności jako forma odżywiania stosowana w celach zdrowotnych oraz jako rozwiązanie pozwalające na utratę zbędnych kilogramów.

Okno żywieniowe – rodzaje

Wraz ze wzrostem popularności okien żywieniowych, pojawiło się także zdecydowanie więcej typów tego rodzaju diety. Choć w wersji podstawowej przyjmuje się, że posiłki spożywa się przez 8-10 następujących po sobie w ciągu doby godzin, to powstały także różne inne typy diety okienkowej:

dieta alternate-day-fasting (ADF) – to forma diety, w której przez 24 godziny spożywa się pokarmy o obniżonej kaloryczności (stosując tzw. ujemny bilans kaloryczny), a przez kolejną dobę – je się bez ograniczeń;

whole day fasting (periodic fasting) – ta forma okna żywieniowego także wiąże się z cyklami dobowymi, że że w przypadku WDF przez 24 godziny można spożywać pokarmy w normalny sposób, a potem – przez kolejną dobę należy pościć. Uwaga: aby uzyskać optymalne efekty, należy stosować taki cykl nie rzadziej niż 2-3 razy w tygodniu, co w praktyce oznacza, że przez jakiś czas trzeba na zmianę jeść normalnie i stosować 24-godzinną głodówkę niemalże przez cały tydzień;

dieta TRF – to forma zbliżona do podstawowego okna żywieniowego, o którym pisaliśmy powyżej. W przypadku diety TRF czas, kiedy można przyjmować pokarmy, jest jednak znacząco skrócony: stosuje się 8 godzin jedzenia i 16 godzin postu, 6 godzin jedzenia i 18 godzin postu bądź jedynie 4 godziny jedzenia i 20 godzin postu.

Czy warto stosować okno żywieniowe?

Prawidłowo stosowane okienko żywieniowe ma wiele zalet. Przede wszystkim gdy stosujemy post, organizm ma więcej czasu na przetrawienie pokarmu, jaki otrzymał, a potem – na regenerację. Taka forma diety stanowi świetne rozwiązanie dla osób, które cierpią na insulinooporność: stosowanie przerywanego cyklu spożywania pokarmów sprzyja obniżaniu poziomu insuliny w organizmie. Ogromną zaletą stosowania okna żywieniowego jest również oczywiście utrata zbędnych kilogramów.

Pomimo wielu plusów, jakie można dostrzec jeśli chodzi o stosowanie okna żywieniowego, nie może ono być stosowane przez każdego. Taka forma diety nie będzie bezpiecznym rozwiązaniem dla ciężarnych, matek karmiących, a także osób borykających się z problemami hormonalnymi, bowiem post przerywany może prowadzić do ich pogłębienia. Nie jest to także dobre rozwiązanie dla cukrzyków czy osób cierpiących na hiperglikemię: tak długie przerwy w przyjmowaniu pokarmu u chorych mogą prowadzić do drastycznego spadku poziomu cukru we krwi.

Warto także pamiętać, że wyżej opisane wady i zalety okna żywieniowego dotyczą prawidłowo prowadzonej diety. Co za tym idzie, jeśli w czasie, kiedy osoba stosująca okno żywieniowe może przyjmować pokarm, spożywa głównie puste kalorie – nie tylko nie ma co liczyć na pozytywne efekty w postaci utraconych kilogramów, ale również trzeba brać pod uwagę duże ryzyko wystąpienia rozmaitych niedoborów w organizmie.

Dieta Classic

Co jeść, stosując dietę okienkową?

Stosując okienko żywieniowe, nie musimy martwić się bilansem kalorycznym (w przypadku diety ADF – pilnujemy kalorii co drugi dzień): w zasadzie w okresie jedzenia możemy spożywać wszystkie pokarmy, na jakie mamy ochotę. Nie oznacza to jednak, że nie warto zwracać uwagi na tak istotne kwestie jak zawartość mikroskładników czy odpowiednie zbilansowanie diety: nieprawidłowo dobrane produkty mogą doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia!

Aby cieszyć się dobrymi efektami diety okienkowej, warto wprowadzić do codziennego jadłospisu warzywa i owoce w dużej ilości: taka dieta nie tylko pozwoli zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii, ale również zadbać o zdrowie. Dobrym pomysłem może za to okazać się ograniczenie spożywania wysokoprzetworzonych pokarmów, jak również słodzonych napojów czy alkoholu oraz pożywienia, które zawiera tzw. puste kalorie – czyli jest pozbawione wartości odżywczych, za to dostarcza do organizmu duże ilości zbędnych kalorii.

Okno żywieniowe stosowane prawidłowo może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem nie tylko jako forma wyszczuplania, ale również jako forma diety chroniącej przed rozmaitymi schorzeniami, takimi jak np. choroba Parkinsona czy Alzheimera. Dodatkowo, spada ryzyko miażdżycy, udaru mózgu i cukrzycy.

kontakt@codefia.pl

Recent Posts

Zdrowe przekąski

Każdego od czasu do czasu dopada głód. Jak radzić sobie z tą "przypadłością"? Najlepiej postawić…

55 lat ago

Czy zdrowa żywność musi być nudna?

W świadomości wielu osób zdrowa i smaczna dieta nie zawsze idą w parze. W poniższym…

55 lat ago

Jak zbilansować dietę wegańską?

Dieta wegańska to temat, który wciąż budzi sporo kontrowersji. A szkoda, bo to bardzo ciekawy…

55 lat ago

Witarianizm – dieta oparta o surowe warzywa i owoce

Dieta witariańska bazująca na surowych warzywach i owocach nawiązuje do diety naszych przodków z czasów…

55 lat ago

Zasady komponowania pełnowartościowych posiłków – o czym warto pamiętać?

Jednym z podstawowych zaleceń dietetycznych jest jedzenie pełnowartościowych posiłków. Czym jednak naprawdę są takie posiłki?…

55 lat ago

Pożywne śniadanie – jak przygotować zdrowe pożywne śniadanie?

Nie bez przyczyny mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto…

55 lat ago