Winogrona to jedne z najsmaczniejszych owoców, jakie zna świat. I choć występują w różnych odmianach, to jedno jest pewne – nie tylko wyśmienicie smakują, ale też są bogate w różnego rodzaju substancje odżywcze, witaminy i oczywiście mikroelementy.
Winogrona mają olbrzymi wpływ na zdrowie człowieka. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że w pewnym stopniu są prawdziwym eliksirem młodości. A to z kolei oznacza, że mają interesujące właściwości zdrowotne.
1. Skuteczna walka z nowotworami. Nie wszyscy wiedzą, że winogrona to owoce bogate we flawonoidy. Substancje te charakteryzują się dużą zawartością związków opóźniających procesy starzenia. Badania dowiodły, że to właśnie flawonoidy są jednymi z najskuteczniejszych, a zarazem naturalnych zabójców komórek rakowych. Co więcej, dzięki ograniczeniu namnażania wolnych rodników, winogrona skutecznie zapobiegają powstawaniu zmian o charakterze kancerogennym.
2. Ograniczenie ryzyka wystąpienia chorób serca i cukrzycy. Regularne spożywanie winogron stabilizuje poziom cukru i zmniejsza ciśnienie wewnątrz naczyń krwionośnych. Niektórzy uczeni twierdzą, że zależność ta wynika z obecności w winogronach tzw. fitochemikali. Są to związki chemiczne, które – podobnie jak flawonoidy – mają właściwości antyoksydacyjne. Poza tym warto zauważyć, że winogrona w diecie pomagają wytwarzać tzw. dobry cholesterol, który ma zbawienne właściwości dla organizmu.
3. Winogrona a odchudzanie. Spożywanie winogron przedkłada się też na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej. Mówiąc wprost – owoce winogron pomagają w odchudzaniu. “Winą” za tą zależność należy obciążyć związek chemiczny o nazwie resweratrol, który bierze udział w przemianie energetycznej komórek tłuszczowych. Ciekawostką niech będzie to, że substancja ta wchodzi przede wszystkim w skład skórek owoców. Można ją też znaleźć w nasionach i szypułkach, choć w znacznie mniejszych ilościach.
Właściwości zdrowotne winogron są bardzo interesujące. Warto je spożywać również dlatego, że są po prostu smaczne. Najbogatsze w składniki odżywcze są owoce o barwie ciemnofioletowej. To one zawierają najwięcej witamin i związków odpowiedzialnych za ograniczenie skutków starzenia się skóry. Zaletą winogron jest również to, że można je przyswajać praktycznie w każdej postaci. Może więc warto zastanowić się nad włączeniem ich do codziennej diety?
Najprostszą metodą przyjmowania winogron (i zawartych w nich substancji odżywczych) jest oczywiście zjadanie owoców. Niezależnie od swego koloru są one smaczne i pożywne. Co więcej, winogrona są bogate w błonnik, dzięki czemu ich konsumpcja pozwala skuteczniej walczyć z apetytem. Alternatywą dla winogron w postaci owoców jest oczywiście sok. Najlepiej, jeśli wyciska się go bezpośrednio z owoców metodą “na zimno”. Dzięki temu nie traci on zawartych witamin i substancji odżywczych. Warto jednocześnie podkreślić, że w ostatnich latach zakup zwykłego soku winogronowego jest dość utrudniony, gdyż większość dostępnych produktów to różnego rodzaju napoje i nektary. Naturalnie – jeśli już uda się zdobyć odpowiedni sok – pić go wraz z miąższem. Tak przygotowana “bomba witamin” jest nie tylko smaczna, ale też pozwala szybko przyswoić wszystkie najważniejsze składniki odżywcze.
Jak jeszcze można włączyć winogrona do codziennej diety? Ze względu na dużą zawartość pektyn można je np. przerobić na galaretkę bądź na inne przetwory. Owoce warto łączyć (pod każdą postacią) z różnymi rodzajami mięs, z tym z indyka lub wieprzowiny. Można je też łączyć z serami. Na marginesie warto dodać, że większość win pasuje do serów, co jest zasługą wyjątkowych właściwości winogron. Owoce można też dodać do różnego rodzaju sałatek owocowych, deserów, a także przeróżnych ciast. Ciekawym sposobem wykorzystania potencjału winogron jest przygotowanie z nich… gołąbków. Oczywiście mowa tu o liściach owoców, które są duże i elastyczne. Na marginesie warto dodać, że w tym celu stosuje się jedynie liście marynowane.
O tym, że właściwości zdrowotne winogron są nie do przecenienia, świadczą m.in. ich pestki. Zawierają one mnóstwo antyoksydantów, dlatego warto je włączać do codziennej diety. Twarda struktura pestek wpływa bardzo korzystnie na perystaltykę jelit i na ich oczyszczenie ze złogów i toksyn. Faktem jest, że wiele osób nie lubi spożywać winogron w połączeniu ze skórkami i pestkami. Warto jednak zmienić zdanie i podejść do takiej diety w bardziej zrównoważony sposób. Dzięki temu łatwiej pozbyć się szkodliwych substancji z organizmu, które wpływają na:
– stan ciągłego zmęczenia,
– wzrost ilości stanów zapalnych w organizmie,
– pogorszenie perystaltyki jelit (okresowe zaparcia),
– duże wahania poziomu cukru we krwi,
– problemy trawienne, nadwagę itd.
Podsumowując, winogrona w diecie to punkt obowiązkowy. Warto je spożywać pod każdą postacią: owoców, soków, przetworów i lubianych przez wszystkich rodzynek. Dzięki winogronom można poczuć się lepiej, zdrowiej i przede wszystkim młodziej. A to świadczy o ich wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych.