Dieta witariańska bazująca na surowych warzywach i owocach nawiązuje do diety naszych przodków z czasów prehistorycznych. Czym dokładnie charakteryzuje się ta dieta? Jakie ma ona zalety i wady? Jakie efekty można dzięki niej osiągnąć?
Spis treści
Dieta paleolityczna, czyli paleo jest rodzajem diety, która powstała jako inspiracja sposobem odżywiania się naszych przodków. Jedną z odmian diety paleo jest dieta witariańska. Witarianizm co to?
Dieta witariańska, także określana jako dieta raw (od ang. surowy) to rodzaj diety, które polega na jedzeniu niegotowanej, surowej żywności.
Osoby stosujące dietę witariańską uważają, że gotowanie niszczy znajdujące się w jedzeniu ważne składniki odżywcze i enzymy. W rezultacie dieta ta ma wspomagać trawienie, zwiększać witalność, redukować ryzyko powstania chorób cywilizacyjnych i poprawiać ogólny stan zdrowia.
Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest odpowiednia dla wszystkich, szczególnie dla osób z określonymi schorzeniami oraz specjalnymi potrzebami żywieniowymi.
Podstawą tej diety są świeże owoce, warzywa, orzechy, nasiona, kiełki i oleje roślinne. Również dopuszcza ona jedzenie surowych jajek, niepasteryzowanego nabiału, grzybów, glonów, surowych ryb i mięs, roślin strączkowych i ziaren.
Produkty w diecie raw nie powinny być podgrzewane powyżej temperatury 40-42 stopni Celsjusza, ponieważ taka temperatura sprzyja niszczeniu witamin i enzymów.
Zaleca się też, aby produkty w diecie witariańskiej były świeże, pochodziły z upraw lokalnych, najlepiej ekologicznych, a także nie były zbyt długo przechowywane.
Dieta raw ma zarówno określone zalety, jak i wady. Co warto o nich wiedzieć?
Zalety diety raw:
Wysoka ilość zdrowych produktów – dieta ta jest bogata w prozdrowotne produkty, które dostarczają dużą ilość witamin, minerałów i przeciwutleniaczy ważnych dla zdrowia.
Poprawa trawienia – surowe produkty zawierają duże ilości błonnika, który wspomaga pracę jelit i regularność wypróżnień.
Zredukowane ryzyko chorób przewlekłych – witarianizm pomaga zredukować ryzyko cywilizacyjnych chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążeniowego, cukrzyca typu 2 i niektóre nowotwory.
Skuteczniejsze odchudzanie – razem z dietą raw można szybciej zrzucić nadmiar kilogramów.
Wady diety raw:
Restrykcyjność – dieta ta wyklucza wiele produktów i może być trudna w prowadzeniu.
Niedobory składników odżywczych – dotyczy to między innymi białka, żelaza, wapnia i witamin z grupy B, w tym witaminy B12, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka niektórych chorób, na przykład anemii, osłabienia kości, zębów, zaburzeń miesiączkowania.
Ryzyko zatruć pokarmowych – wynikające ze spożywania surowych produktów, które nie zostały dokładnie oczyszczone, na przykład można zakazić się WZW C – wirusowym zapaleniem wątroby typu C, salmonellozą, tasiemcem.
Niska kaloryczność – powoduje, że dieta ta może nie być dobra dla osób wymagających większej liczby kalorii, na przykład sportowców, osób w okresie rekonwalescencji.
W diecie takiej jak witarianizm efekty obserwowane są na różnych płaszczyznach. Co można uzyskać dzięki jej prowadzeniu?
Poprawa trawienia
Dieta raw jest bogata w błonnik, który jest bardzo ważny dla działania układu trawiennego, w tym jelit. Dieta bogata w ten składnik rekomendowana jest głównie dla osób, które mają częste problemy z zaparciami.
Redukcja wagi
Witarianizm to dieta niskokaloryczna, dlatego może być ona dobrym wyborem dla osób, które chcą pozbyć się nadmiaru kilogramów. W tym celu można korzystać z niej tymczasowo, na przykład przez kilka tygodni.
Detoks organizmu
Przejście na dietę witariańską doskonale sprawdza się w przypadku osób, które chcą przeprowadzić detoks swojego organizmu i pozbyć się skutków ubocznych przemiany materii. Dzięki temu można również podnieść swoją witalność.
Obniżenie ryzyka chorób cywilizacyjnych
Dieta raw może też obniżyć niebezpieczeństwo chorób cywilizacyjnych, które wynikają z prowadzenia niezdrowej diety pełnej produktów wysoko przetworzonych. Dotyczy to w szczególności cukrzycy typu 2, chorób serca i układu krążenia, nowotworów, otyłości.
Należy jednak pamiętać o tym, że dieta ta nie będzie odpowiednia dla wszystkich osób ze względu na wyeliminowanie konkretnych grup produktów.
Podczas gdy dieta raw może przynieść wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych, trzeba pamiętać o tym, że może ona wywołać szereg problemów. Jeśli chodzi o witarianizm skutki uboczne to przede wszystkim:
Niedobory składników odżywczych
Dieta ta nie zawiera wszystkich wymaganych dla zdrowia składników odżywczych, między innymi aminokwasów, żelaza, wapnia i witamin z grupy B. W takim przypadku rekomendowane jest ich dodatkowe suplementowanie, by zapobiec dolegliwościom wynikającym z ich niedoborów.
Początkowe problemy z trawieniem
Ze względu na duże ilości błonnika dieta ta początkowo może powodować zaburzenia trawienne, takie jak wzdęcia, biegunka.
Zatrucia pokarmowe
Spożywanie surowej lub niedogotowanej żywności powoduje większe ryzyko zatruć pokarmowych, szczególnie w przypadku niemytych dokładnie produktów roślinnych oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak surowe jajka lub mięso.
Próchnica zębów
W diecie raw spożywa się wiele owoców zawierających cukry i kwasy, a także ma ona małą ilość wapnia, co może zwiększać ryzyko próchnicy zębów.
Brak energii
Niskokaloryczne dania w diecie raw mogą powodować uczucie przemęczenia i braku energii u osób, które mają większe zapotrzebowanie kaloryczne.
Witarianizm nie jest zalecany dla każdego ze względów zdrowotnych. Kiedy nie powinno się go stosować?
Do głównych przeciwwskazań do stosowania diety raw zaliczane są:
Anemia – niedokrwistość
Osteoporoza
Zapalenia jelit
Kamica nerkowa
Dieta witariańska jest zatem dietą bardzo restrykcyjna, natomiast może ona zaoferować wiele korzyści zdrowotnych. Nie zaleca się jednak stosowania jej stale ze względu na związane z nią skutki uboczne.